Erre várt mindenki! Sulyok Tamás vasárnap este videóban tett bejelentést

Megszólalt az államfő a lemondásáról.

Erre várt mindenki! Sulyok Tamás vasárnap este videóban tett bejelentést

Mint ismert: Magyar Péter miniszterelnök május 31-ig adott ultimátumot Sulyok Tamás köztársasági elnöknek, hogy az önként lemondjon hivataláról.

Sulyok Tamás vasárnap este 8 órakor a közösségi oldalán egy videóban jelentette be, hogy

továbbra is Magyarország államfője marad.

Sulyok a videójában úgy fogalmaz: „az Alaptörvényre tett esküm egyformán köt az egész magyar politikai nemzethez, a többséghez és a kisebbséghez egyaránt”.

„Fentiek alapján, eskümhöz híven, a hatalmi ágakkal együttműködésben továbbra is betöltöm köztársasági elnöki tisztségemet, és gyakorlom az alaptörvényben és a jogszabályokban meghatározott hatásköreimet”

– jelentette ki.

Sulyok Tamás emlékeztetett, hogy az országgyűlési választásokat követően világos politikai igény fogalmazódott meg a köztársasági elnöki funkció újraértelmezésére, amely legitim lehetőség egy alkotmányozó hatalom számára.

„A köztársasági elnök azonban minden esetben a hatályos alkotmányos követelmények szerint köteles ellátni a feladatait, ahogyan egyébként az Országgyűlés és a kormány is. A köztársasági elnök megválasztására, hatáskörére vonatkozó szabályok 1990 óta lényegében nem változtak, hivatali ideje az alkotmányozó szándéka szerint a fékek és ellensúlyok rendszerének érvényesülése érdekében különbözik az Országgyűlés és a kormány megbízatásának idejét” – magyarázta.

Kiemelte, hogy a hatályos alkotmányos rend szerint a köztársasági elnöknek hatáskörei gyakorlása során együtt kell működnie a mindenkori kormánnyal, a kormánynak pedig ugyanebben a szellemben együtt kell működnie az előző parlament által megválasztott köztársasági elnökkel.

Hangsúlyozta: „a közelmúltban megjelent miniszterelnöki nyilatkozatok ezzel szemben az állami szervek között szokatlan stílusban egyoldalú követeléseket, utasításokat fogalmaznak meg a köztársasági elnök irányába, beleértve a tisztségről való lemondásra felszólítást is. Mindez a hatályos alkotmányos rendben egy súlyosan ellentmondásos helyzetet idéz elő, amely a köztársasági elnöki intézmény alkotmányos működését és tekintélyét hátrányosan érinti”.

A lemondás lehetőségét a személyes élete szempontjaitól „függetlenül, felelősen megfontolva” arra a meggyőződésre jutott, hogy az nem adna megoldást az előzőek szerinti intézményi konfliktus alkotmányos elvárásoknak megfelelő rendezésére.

Úgy véli, a kialakult helyzet megoldásában hatékony segítséget adhat az Európa Tanács mellett működő Velencei Bizottság szakértői közreműködése, melyet ennek érdekében nemrég kezdeményezett. Ugyanakkor szerette volna eloszlatni azokat a feltételezéseket, hogy elnöki hatásköreit „eleve a kormány célkitűzéseinek kifejezett akadályozása szándékával gyakorolnám, legyen szó akár konkrétan az uniós források lehívhatóságához szükséges jogalkotási folyamatról”.

„Ezzel kapcsolatban külön is hangsúlyozni kívánom, hogy kiemelten tiszteletben tartom a hazánk nemzeti érdekeinek és nemzetközi tekintélyének védelmét szolgáló mindenkori kormányzati törekvéseket. Ennek megfelelően haladéktalanul aláírtam a Nemzetközi Büntetőbírósághoz való csatlakozásunkat helyreállító törvényt is, ahogy egyébként 2024. március 5-én, a hivatalba lépésem napján ugyancsak késleltetés nélkül aláírtam a Svédország NATO-csatlakozásáról szóló dokumentumot, aminek ellenjegyzése már régóta húzódott”

– fogalmazott az államfő.

Elmondta, hogy a maga részéről bízik az új országgyűléssel és a kormánnyal való józan alkotmányos együttműködés kiteljesedésében. „Bízom abban is, hogy az erős demokratikus felhatalmazásuk szilárd elkötelezettséggel párosul alkotmányos értékeink és az Európai Unió alapértékeinek tiszteletben tartása iránt” – szögezte le.

Sulyok Tamás hozzátette, hogy „az államfői megbízatás méltósága helytállást követel meg tőlem, a jogszeretet állhatatosságot, a haza hűséget, a nemzet tiszteletet”.

Videó:


.

(Index nyomán)