Szerdán találkoznak az illetékes miniszterrel.

Rendkívüli sajtótájékoztatót tartott a Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) kedden. Egy új önkormányzati rendszer stratégiáját vázolták fel 23 pontban, és kiderült,

szerdán egyeztetnek a Tisza-kormánnyal az önkormányzatok sorsával kapcsolatban.

Gémesi György elmondta, hogy 16 éve nem volt érdemi párbeszéd a kormány és az önkormányzatok között, most ennek újraindítása a céljuk. Összefoglalták az azonnali teendők sorát, amelyeket rögtön meg kell valósítani a hatékony működéshez és a pénzügyi nehézségek túléléséhez. Egy másik javaslatcsomag pedig olyan megosztást javasol a kormány és az önkormányzatok között, amely hosszabb távon is fenntartható.

Rengeteg a teendő a nagyobb önkormányzatokkal kapcsolatban is

Karácsony Gergely hangsúlyozta, hogy a reformjavaslat-csomag tulajdonképpen azt a célt szolgálja, hogy a Tisza meg tudja tartani a választópolgároknak tett azon ígéretét, hogy egy partneri együttműködési viszonyt alakít ki az önkormányzatokkal. Az önkormányzatok nemcsak jogköröket, hanem ennél nagyobb mértékben forrásokat is veszítettek, és nyilván egy új önkormányzati politikának ezeket az elveket, feladatokat és forrásokat lépésről lépésre, fokozatosan,

de vissza kell pótolnia.

Kiemelte, a szolidaritási hozzájárulás jelenlegi rendszerét ki kell vezetni néhány év alatt.

„Ez a rendszer egy talán helyes célból indult el, de erről a célról letért, és tulajdonképpen egy büntetőadójává vált azoknak az önkormányzatoknak, amelyek jelentős saját bevétellel bírnak”

– mondta. A kivezetés első lépése, hogy a jövő évben az előző évi iparűzési adóbevétel 15 százalékában lehet maximalizálni ezt az elvonást. Ez a javaslat már a választások előtt megfogalmazódott, és az önkormányzati szövetségek mindegyike közösen képviselte az előző kormánnyal szemben is – hangsúlyozta. Hozzátette: fontos, hogy valóban egy területi kiegyenlítő rendszer jöjjön létre az ebből származó bevételekből, amelyek még egy ilyen csökkentés után is több százmilliárd forintot jelentenek.

„Ezért azt javasoljuk a kormánynak — egyébként a TISZA programjában szereplő javaslattal teljes mértékben szinkronban és összhangban —, hogy egy átlátható, települések közötti kiegyenlítő rendszer jöjjön létre, amely a területi egyenlőtlenségeket csökkenti. (…) Lehetőleg úgy, hogy ezeket a forrásokat régiós szinten használjuk fel, tehát egy régión belül valósuljon meg a szolidaritásnak ez a fontos intézménye”

– hangsúlyozta.

A központi költségvetés vállaljon át több terhet az önkormányzatoktól

Kiemelte, a Versenyképes Járások Programját, amely egy kicsit kampányízűre sikeredett, és tovább fokozta az önkormányzatoktól való forráselvonást, le kell zárni. Karácsony azt kérte a kormánytól, hogy már idén ne kelljen befizetniük az önkormányzatoknak

az iparűzési adó többletéből származó elvonásokat.

Úgy fogalmazott:

„A központi költségvetés vállalja át ezek terheit, a programot pedig szüntessük meg, és hozzunk létre egy valódi, a szolidaritási hozzájárulás újfajta felhasználásából finanszírozott, átlátható és igazságos területi kiegyensúlyozó programot.”

Azt is szeretnék elérni, hogy szűnjön meg az a — véleményük szerint alkotmányellenes — helyzet, amit már a 2024-es Alkotmánybírósági döntés is kimondott, hogy az önkormányzatok nettó befizetői legyenek a költségvetésnek. Kiemelte, ez nyilván Budapestet érinti a legnagyobb mértékben, de nem csak Budapestet érinti, hanem vidéki települések sorát is, amelyek ma is nettó befizetők, tehát alapvetően az önkormányzatok saját bevételeinek egy részéről a központi költségvetés rendelkezik.

A kormány az elmúlt években megszüntette a helyi közösségi közlekedéshez nyújtott állami normatívát, amely óriási hiányt okozott a megyei költségvetésekben, ezt ismét helyre kell állítani Karácsony szerint, hiszen ezt megelőzően 30 éve már így működött a rendszer.

„Saját források híján nem lehet autonóm önkormányzatokról beszélni”

– jelentette ki.

Karácsony Gergely kérdésre válaszolva a polgármesterek két ciklusban történő korlátozását érinti, elmondta, hogy még beszélni fognak erről, de szerinte ha bíznak az emberek egy városvezetőben, akkor szükséges, hogy többször is újraválasztható legyen.

A kisebb települések is bajban vannak

Eszes Béla elmondta, hogy a 3178 önkormányzatból 3000 önkormányzat 10 ezer fő alatti, ezek az önkormányzatok is abból a költségvetésből gazdálkodnak, amit a saját bevételek és az állami támogatás összessége ad. A saját bevételek, ahol nincs ipari park, a kisebb önkormányzatok esetében elenyésző, így még fontosabb számukra az állami támogatás.

A javaslatban szerepel, hogy vizsgálja felül a kormány a gépjárműadó elvonását, mert az utak fenntartásának egy része ebből megvalósítható lenne. A rendkívüli kiegészítő támogatás rendszerének teljes átírását, hogy megszűnjenek a körbetartozások.

Kérte, hogy az egyedül vagy társulásban megvalósuló szolgáltatások maradjanak az önkormányzatoknál.