Hűha! Megdöbbentő dolog történt az önkormányzatok és a Tisza miniszterének találkozóján

Ez nem sok.

Hűha! Megdöbbentő dolog történt az önkormányzatok és a Tisza miniszterének találkozóján

Ez nem sok.

Beszámoltunk róla, hogy a Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) kedden egy új önkormányzati rendszer stratégiáját vázolta fel 23 pontban, mielőtt szerdán egyeztetnek a Tisza-kormánnyal az önkormányzatok sorsával kapcsolatban. Gémesi György akkor elmondta, hogy 16 éve nem volt érdemi párbeszéd a kormány és az önkormányzatok között, most ennek újraindítása a céljuk. Összefoglalták az azonnali teendők sorát, amelyeket rögtön meg kell valósítani a hatékony működéshez és a pénzügyi nehézségek túléléséhez. Egy másik javaslatcsomag pedig olyan megosztást javasol a kormány és az önkormányzatok között, amely hosszabb távon is fenntartható.

Szerdán délelőtt meg is valósult a találkozó az önkormányzatok képviselői ( a MÖSZ és 7 másik önkormányzati szövetség) és Lőrincz Viktória vidék- és településfejlesztési miniszter között az önkormányzati rendszer helyzetéről.

Megdöbbentő dolog történt a megbeszélésen

Az egyeztetést követően sajtótájékoztatón Gémesi György azt mondta, a miniszter szerint más típusú párbeszédet szeretne az önkormányzatokkal, mint korábban. Emellett azonban konkrét téma nem merült fel, csak ismerkedés volt a beszélgetés célja. Június második felére ígérte a kormány, hogy konkrét ügyekről is szó esik majd. Az önkormányzatok átadták a 23 pontos összefoglalójukat, amelyek a legfontosabb intézkedéseket tartalmazzák, amelyek az önkormányzatok további működéséhez szükségesek.

Gémesi elárulta, a miniszter azt kérte, hogy ne a „sajtóban üzengessenek”, erre Gödöllő polgármestere világossá tette, hogy nem üzengetnek, de arra nem tudnak garanciát adni, hogy a véleményüket nem mondják el ilyen formában.

A fizetéscsökkentéssel kapcsolatos kérdésről elmondta, hogy az nem fordulhat elő, hogy a hivatal munkatársai többet keressenek a polgármesternél, szerinte ez teljesen más bérstruktúra, mint a többi, amely külön tárgyalást igényel, de egyelőre erről nem esett szó.

Nemény András, Szombathely polgármestere, a Megyei Jogú Városok Szövetségének társelnökeként hangsúlyozta, hogy a reményeiket legalább elmondhatták, így ő is világossá tette, hogy segíteni kell 2026-ban a nehéz helyzetben lévő önkormányzatokat, valamint a rendszer átalakítása is szükségessé vált. Javaslataikat pedig be fogják nyújtani.

Karácsony Gergely elmondta, hogy üdvözlik a gyűlöletkeltő reklámszennyezés felszámolásával kapcsolatos kormánypárti törvényjavaslat benyújtását, ez a fővárosnak is fontos, főleg a belvárosban. Korábban a Fővárosi Önkormányzat is fellépett ezek ellen. Karácsony szerint ez a törvényjavaslat az eddigi első konkrét lépés, és még sok ilyet szeretnének látni.