Itt a lehetséges utódok listája.
Vona Gábor, a Második Reformkor Párt (2RK) elnöke szerdán a köztársasági elnök lemondásáért szervezett demonstrációt a Sándor-palota elé.
Vona Gábor a tüntetés előtt úgy vélekedett, hogy az ország és az államfői hivatal méltósága szempontjából két rossz és egy jó megoldás van:
- „Sulyok Tamás – rosszul felmérve saját helyzetét – a hivatalában marad, és ezzel folytatódik a háborúskodás az államfő és kormányfő között. Erre most sem ideje, sem ereje nincs az országnak.”
- „A kormány 2/3-os fabrikálásba kezd, hogy elmozdítsa az államfőt, vagyis az Orbán-rendszer idején megszokott helyzetbe kerülünk. Az alaptörvény nem a jogállam alapja lesz, hanem az aktuális politikai helyzet és érdek tervezőasztala.”
- „Az egyetlen helyes megoldás, amely helyreállítaná az intézményi és erkölcsi válságot: az államfő önként lemond, közvetlen elnökválasztást tartunk, amin akár Sulyok Tamás is elindulhat. Aki pedig megszerzi a társadalmi többséget, az 5 évre jogi és erkölcsi értelemben is legitim köztársasági elnöke lesz az országnak.”
Vona elárulta az öt nevet
Vona Gábor az Index kérdésére elárulta, hogy ha Sulyok Tamás lemondana, vagy elmozdítanák pozíciójából, kiből lehetne köztársasági elnök szerinte. Ők:
- Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia volt elnöke,
- Ángyán József, aki a második Orbán-kormány Vidékfejlesztési Minisztériumában volt államtitkár, majd önként távozott,
- Kassai Lajos íjkészítő, lovasíjász,
- Tölgyessy Péter, rendszerváltó politikus, az SZDSZ volt képviselője,
- valamint Lányi András író, filozófus.
Vona Gábor úgy látja, hogy az említett személyek különböző politikai irányokból, de mindannyian bőven képesek túlnyúlni a saját ideológiai, értékrendi korlátjaikon. „Ennek az országnak olyan köztársasági elnökre van szüksége, aki nem egy párt kinevezettje, nem egy értékrend elkötelezettje, hanem felette áll mindezeknek és képes az egész nemzetet képviselni” – húzta alá a politikus.
Valódi Hírek










