Ebben is az utolsók lettünk.
A meglévő hazai atomerőművi blokkok üzemanyag-ellátására a jelenleg elérhető egyedüli lehetőség az orosz behozatal – közölte a Népszava megkeresésére a Miniszterelnökség. Ez pedig erőteljesen ellentmond azoknak az információknak, miszerint Orbán Viktor Kötcsén azt állította volna, hogy a paksi, orosz fűtőelemeket franciára cseréljük.
Az Energiaügyi Minisztérium (EM) egyébként pont ezt követően egy „együttműködési megállapodást” kötött a francia Framatome-mal, mégpedig pont atomerőművi fűtőelemek, a nukleáris blokkok élettartam-hosszabbítása, valamint az SMR-nek nevezett, kis teljesítményű atomerőművekkel kapcsolatban.
„A Framatome jelenleg nem rendelkezik az orosz technológiával épült atomerőművek ellátására alkalmas üzemanyaggal”
– közölte a Miniszterelnökség.
Hozzátették: miközben a francia vállalat már dolgozik a fejlesztésen, a gyors, gyakorlati megoldást is csak több éves távon tartják lehetségesnek. Az egyetértési megállapodás alapján – fogalmaztak – az EM figyelemmel kísérheti a valós európai lehetőségek megteremtődését.
Gulyás Gergely miniszter a kormányinfón minderről azt mondta,
az „új” blokkok tekintetében viszont mindenképp számítanak a franciákra.
A tárca hozzátette: „a Framatome közreműködése a paksi bővítésben közismert”, de a cég az új generációs atomreaktorokkal kapcsolatos képességei is elismertek.
Felhívták rá a figyelmet, hogy a kormányzat érvelése, miszerint a Framatome orosz reaktorokhoz illeszkedő, fejlesztés alatt álló üzemanyag-kazettája a gyakorlatban is csak több év alatt lenne alkalmazható, a nemzetközi trendeket figyelembe véve,
megalapozatlannak tűnik.
Példaként említették, hogy a hozzánk sok tekintetben hasonló Bulgária, – amely mára teljesen levált az orosz gáztól – már tavaly év végén, tíz éves megállapodást kötött a francia vállalattal. Megjegyezték, Csehország idén márciusban vált le az orosz gázellátásról.
Jávor Benedek, a Párbeszéd-Zöldek európai parlamenti listavezetője a közelmúltban jelezte: Magyarországon kívül mára az összes EU-tagállam, ahol orosz tervezésű atomblokk működik – beleértve Finnországot és az unión kívüli Ukrajnát is –
már másra cserélte orosz fűtőelem-szerződését.
Gulyás Gergely ezzel kapcsolatban azt mondta, nem minden orosz tervezésű reaktorba illeszkednek egyforma fűtőelemek.
Perger András, a Greenpeace klíma- és energiakampányfelelőse szintén megerősítette, hogy Pakson a többi, orosz típusú reaktorétól eltérő kazettákat használnak. Hozzátette: nem egyértelmű, hogy az oroszokon kívüli gyártóknak – akár az amerikaiaknak vagy a franciáknak – megérné-e egy kifejezetten Paksra tervezett termék kifejlesztése. Különösen azért, mert információi szerint a franciák meglehetősen tapasztalatlanok a kérdésben. A szakember szerint egy átállási folyamat – tesztekkel és engedélyezésekkel együtt – legalább 5-6 év.
Hangsúlyozta: a környezetvédő szervezet, úgy világszerte, mint Magyarországon,
határozottan ellenez minden atomerőmű-fejlesztést.