Orbán Balázs botránya sem volt elég.

Orbán Balázs botránya után más fideszes is furcsán szónokol a szabadságharc kapcsán

Az aradi vértanúk vére pecsételte meg azt az elkötelezettséget, amely már csaknem két évszázada meghatározza a magyar nemzet karakterét: a szabadságot, önrendelkezést és a nemzeti identitás iránti feltétlen hűséget. Erről az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának parlamenti államtitkára szónokolt vasárnap Budapesten, a Fiumei úti sírkertben.

Zsigmond Barna Pál az aradi vértanúk emléknapja alkalmából rendezett megemlékezésen, a Batthyány-mauzóleumnál hangsúlyozta: a 13 aradi vértanú nem csupán a múlt, hanem élő üzenet a jelen számára is

arról, hogy a szabadságot és a függetlenséget soha nem adták könnyen.

E szavak különösen csengenek azok után, hogy Orbán Balázs múlt héten kijelentette: Magyarország nem követné el azt a felelőtlenséget (sic!), hogy Oroszország Magyarországra betörése esetén védekezne. Orbán Balázs tehát gondolkodás nélkül átjátszaná a hazánkat a háborús agresszor Putyinéknak, ráadásul védekezés nélkül. Ezzel éppen a hazánkért életüket áldozó 1848-as és 1956-as hősök emlékét gyalázta meg.

Zsigmond Barna Pál igyekszik védeni a kondér…vagyis a mundér becsületét

Küzdeni kell érte, védelmezni kell és meg kell érteni, hogy azok, akik a szabadságot korlátozni akarják, mindig új formában jelennek meg. Változatos ideológiákkal igyekeznek alátámasztani az igazukat, de a céljuk ugyanaz:

hazánk szuverenitásának korlátozása által kívánják növelni saját hatalmukat

– fogalmazott az államtitkár. Persze, ha az oroszok veszélyeztetik Magyarország és teljes Európa szuverenitását, az már nem problémás.

Egyúttal rámutatott, a magyar kormány a nemzeti szuverenitás őrzője, az ország szuverenitását célzó jogi és politikai támadásokkal szemben is megvédi Magyarországot.

Amíg nemzeti kormánya van a hazának, addig ellenállunk a nyomásnak

– fogalmazott Zsigmond Barna Pál.

Az EU-tól félti Magyarország függetlenségét és szabadságát

Elmondta, az Európai Unióval fennálló viták az ország gazdasági függetlenségét és semlegességét tekintve olyan kihívások, amelyek

megkövetelik tőlünk, hogy megvédjük érdekeinket és értékeinket„.

Kijelentette azt is: „ki kell állnunk Magyarország hosszú távú stratégiai érdekei mellett, az európai politikai bonyolult útvesztőiben is„.

Arra is kitért, hogy az orosz–ukrán háború, valamint a közel-keleti konfliktus nem csupán az érintett államok ellenségeskedését jelentik. Szerinte ezek a problémák Európa és a világ új geopolitikai rendjének a kérdéseit is feszegetik.

Amikor a világ háborús és gazdasági nehézségekkel, geopolitikai megosztottsággal küzd, különösen fontos, hogy mi, magyarok egységesek maradjunk – fogalmazott az államtitkár. Mindezt a magyar és magyar közt a különbségeket kereső és szító kormány képviseletében mondta el.

Zsigmond Barna Pál maga sem tudja, miről magyaráz

Ehhez kapcsolódóan megjegyezte, a kormány azt szeretné, hogy Európa nemzeteivel együttműködve a kontinens ismét erős legyen és biztosítsa az uniós polgárok számára a jólétet, a békét és a biztonságot. A magyar uniós elnökség is arra törekszik, hogy „tegyük naggyá Európát” – fogalmazott Donald Trumpot parafrazeálva.

Kiemelte, 1848-49 mártírjainak áldozata arra emlékeztet, hogy egy nemzet ereje az összetartozásban rejlik. Emellett szerinte abban is, hogy ennyi idő elteltével is „képesek voltunk nemzeti identitásunkban megerősödve, egymásba kapaszkodva megmaradni a Kárpát-medencében„.

Emlékeztett, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc leverése után Aradon kivégzett 13 vértanúra – Aulich Lajosra, Damjanich Jánosra, Dessewffy Arisztidra, Kiss Ernőre, Knézich Károlyra, Láhner (Lahner) Györgyre, Lázár Vilmosra, Leiningen-Westerburg Károlyra, Nagysándor Józsefre, Poeltenberg Ernőre, Schweidel Józsefre, Török Ignácra, Vécsey Károlyra –, valamint az aznap Pesten kivégzett gróf Batthyány Lajosra, Magyarország első miniszterelnökére.

Zsigmond Barna Pál szerint nagyon nehéz dolga van Magyarországnak

Közölte, Pozsonytól Nagyváradig, Besztercebányától Bécsig, Gödöllőtől Zomborig a Kárpát-medence összes szegletéből származtak nemzeti hőseink, az aradi vértanúk, akiknek neve összeforrt Magyarország történelmével. Az aradi vértanúk felemelő hagyatéka, évszázadok távlatából is szilárd erkölcsi iránytűként szolgál – jelentette ki az államtitkár.

Hozzátette, a szabadságharc hőseinek emléke azt is üzeni, hogy

a szabadságért vívott harc sosem volt könnyű és sosem volt választás kérdése (sic!)

Vajon ezt Orbán Balázzsal is megvitatta?

A világ hatalmi játszmáiban, a kisebb nemzeteknek különösen nehéz dolguk van, ezért mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy Magyarország megőrizze függetlenségét.

A megemlékezés végén a kormány nevében Tuzson Bence igazságügyi miniszter és Zsigmond Barna Pál helyezte el a kegyelet koszorúit. Sulyok Tamás köztársasági elnök nevében Kun Szabó István vezérőrnagy, a Sándor-palota Honvédelmi Igazgatóság igazgatója koszorúzott, Orbán Viktor miniszterelnök nevében Nagy János Miniszterelnöki Irodát vezető államtitkár, Kövér László, az Országgyűlés elnökének nevében pedig Juhász Imre, az Alkotmánybíróság elnöke helyezett el koszorút.

(MTI korrigálva/Nyugati Fény)