Ne aggódj, ha túl sok kávét iszol:nagyon jó hatással van ránk!

Nyugodtan dönthetjük magunkba a feketét!

Ne aggódj, ha túl sok kávét iszol:nagyon jó hatással van ránk!

Egy új tanulmányban kimutatták, hogy számos jó hatása van a kávéfogyasztásnak: a magas antioxidáns-tartalommal rendelkezik, így nagy mennyiségű fogyasztása fittebb és erősebb fizikai állapothoz vezethet időskorban.

Gondoltad volna, hogy a kávéban található többféle B-vitamin (B1, B3, B5, B9), kálium, magnézium, kalcium, és foszfor is? Illetve, hogy Beethovent és Proustot, Glenn Gouldot és Francis Bacont, Jean-Paul Sartre-t és Gustav Mahlert mi köti össze? Persze, hogy a kávé, amelynek antioxidáns-tartalma meghaladja a zöld teáét is.

Miért szeretjük ennyire?

A kávé a népszerűségét talán annak köszönheti, hogy felhasználása többfunkciós: élvezeti, serkentő, fájdalomcsillapító hatása is lehet, vagy a napot ritmizáló rutinelem.

A központi idegrendszert stimulálja, a fáradtságot elűzi, az agyműködés gyorsítja, a teljesítményt növeli.

A GYÓGYÍTÁSBAN RENDKÍVÜL SOKOLDALÚAN FELHASZNÁLHATÓ, ELLAZÍTJA A LÉGZŐSZERVI SIMA IZMOKAT, ÉLÉNKÍTI A KERINGÉST, DE HASZNÁLJÁK A SZÍV ERŐSÍTÉSÉRE IS. FÁJDALOMCSILLAPÍTÓKBAN, CELLULITISZ ELLENI TESTÁPOLÓKBAN, SZEMRÁNCKRÉMEKBEN IS MEGTALÁLHATÓ A KOFFEIN.

Kiürülésének ideje 2-től 7 óra közé tehető, attól függően, hogy milyen korú, súlyú, egészségi állapotú a kávéfogyasztó.

Az 1980-as évektől a rákkutatásban is hasznát vették, megállapították, hogy a koffein csökkenti a hasnyálmirigy-, emlő- és vastagbéldaganatok kockázatát.

Ivásánál azonban érdemes figyelembe venni néhány szabályt. Jobb, ha tejjel fogyasztjuk, mert a tejes kávé aminosavas antioxidánsai hatékonyabban harcolnak a gyulladásokkal, mint a csak polifenolosak.

Ha reggel kávét fogyasztunk, előtte (is) mossunk fogat, mert a savas lé gyengíti a fogak külső rétegét, így a fogmosás koptatja a fogak zománcát. Ha utána is fogat mosunk, érdemes félórát várni a súrolással.

Művészi dolog

Sok alkotó stimulálta magát az ikonikus feketével, Balzac például állítólag napi 50 kávét ivott, és a „modern ajzószerek” között írt a kávéról: ha a kávé bekerül a gyomorba, teljes lesz ott a zűrzavar, hatására az emlékek és az ötletek elárasztják az elmét.

A franciák szenvedélyes túlzásai megjelentek Voltaire-nél is, aki szintén megivott napi 40-50 csészével, de Baudelaire is nagy kávérajongó volt.

A 20. század egyik legjelentősebb matematikusa, Erdős Pál is presszókávéval és koffeintablettákkal volt képes hosszú órákon keresztül dolgozni éjszaka is, híres mondása szerint „a matematikus olyan gép, amely a kávét tételekké alakítja”.

Ottlik Géza szerint

„Méreg a kávé és méreg a vágy, egy Kosztolányi-mondat is az, egy Ady-verssor is: mindez mégis kell, mindez mégis az életünk veleje.”

Voltak, akik az egész kávéprocedúrát nagyon komolyan vették, Beethoven például a reggeli kávéját csak 60 kávébabból volt hajlandó elkészíteni, úgyhogy talán nem is a kávétól ébredt fel reggelente, hanem a megszállott számolástól.

Lassítja az öregedést

Magas antioxidáns-tartalma miatt az öregedés lassításában is szerepe lehet, egy új kutatás épp ezt vette górcső alá. A Jamda folyóiratban jelent meg egy tanulmány, amely a szépkor és a kávéfogyasztás összefüggéseit vizsgálta.

Kiderült, ha minimum négy kávét fogyasztunk egy nap, akkor időskori állóképességünk, fizikai funkcióink lényegesen javulnak.

Egy felmérésben 12 583, 53 és 73 év közötti rendszeres és nagy kávéfogyasztót vizsgáltak, és kiderült, a minimum négyet bedöntő profik általában jelentősen jobb erőnlétnek örvendhetnek életük végén.

A NAGYOBB KÁVÉMENNYISÉGGEL MEGDUPLÁZÓDIK AZ ESÉLYE ANNAK, HOGY 70 ÉVES KOR UTÁN FITTEBBEK MARADTAK.

De sajnos az sem megoldás, ha mostantól döntjük magunkba a kávét, ugyanis, a korreláció nem feltétlenül jelent ok-okozati összefüggést. Lehetnek más faktorok is, amelyek ilyen eredményhez vezettek, de azért az biztató, hogy már több vizsgálat is erre az eredményre jutott.

Például a Journal of Agricultural and Food Chemistryben megjelent júliusi tanulmány, amely a kávé kognitív romlást lassító hatását mutatta be. Kiderült, hogy olyan neurodegeneratív betegségek ellen, mint a demencia vagy az Alzheimer-kór, hatásos védekező módszer lehet a kávéfogyasztás. A betegséget a mikrotubulusokhoz kapcsolódó tau fehérje felhalmozódása jellemzi, amit a presszókávé molekuláris összetétele megakadályozhatja.

Tehát nincs miért aggódni, a szenvedélyes kávéfüggők nyugodtan hátradőlhetnek a feketéjükkel, azonban mindig csak annyit fogyasszunk, amennyi jólesik.

A túlzott fogyasztást gyomorégéshez, idegességhez és végtagremegéshez is vezethet. Tudjuk, hogy kell megállni és tudjuk folytatni, úgy ahogy szervezetünk kívánja!

Forrás: index.hu