Sajtószabadság terén nagyon rossz a helyzet Magyarországon.
Levélben fordultak az újságírói szervezetek az újrázó Ursula von der Leyenhez. Az Európai Bizottság elnöke korábban is sok erőfeszítést tett a média szabadságának és az újságírók védelmének előmozdításáért. Többek között az Európai Újságírók Szövetsége (EFJ), a Riporterek Határok Nélkül (RSF) és a Nemzetközi Sajtóintézet (IPI) kéri most von der Leyent, hogy a bizottság további, határozott lépéseket tegyen a helyzet kezelésére.
A Media 1-hez is eljuttatott levélben hangsúlyozták, hogy a média a szabadságát veszélyeztető, az európai demokratikus értékeket súlyosan fenyegető veszélyekkel szembesülnek. Konkrét javaslatokkal fordultak az uniós intézmény elnökéhez, többek között szorgalmazták egy új, médiával foglalkozó alelnök kinevezését. Utóbbi felhatalmazással rendelkezne a média szabadságának előmozdítására szolgáló uniós mechanizmusok – a politikai, a jogszabályi és a költségvetési eszközök – alkalmazására.
Emellett az EU-s újságírók azt kérik az Európai Bizottságtól, hogy az biztosítson elegendő pénzt és emberi erőforrást a média szabadságának és sokszínűségének támogatására – részletezte pénteki cikkében a hírportál.
A levél aláírói többek között sürgetik az Európai Unió tagországait, hogy alkalmazzák a 2021-es, az újságírók biztonságára vonatkozó ajánlásokat.
A magyarországi helyzetről
A Media Pluralism Monitor tavaly júliusi jelentése szerint Magyarországon óriási veszélyben van a média szabadsága és sokszínűsége, sőt,
az összes vizsgált ország közül csupán Törökországban voltak rosszabbak a mutatók.
A jelentést készítők reformokat sürgettek, valamint ajánlásokat fogalmaztak meg az Orbán-kormány számára. Az aggályok között említették, hogy a médiára vonatkozó törvények homályosak, az információhoz való hozzáférés nehéz, a médiapiacot pedig torzítja többek között az állami hirdetések tisztességtelen elosztása.
Gulyás Gergely épp a legutóbbi kormányinfón jelentette be, hogy háborúellenes akciótervről döntöttek, annak keretében pedig kötelezni fogják a pártokat és médiumokat arra, hogy a forrásaikat tegyék átláthatóvá.
Emlékezetes, hogy márciusban az Európai Unió Tanácsa elfogadta azt a jogszabályt, amely többek között a sajtószabadságot, a média sokszínűségét, valamint a szerkesztői szabadságot garantálná a közösség tagállamaiban.
A tagországok közül egyedül Magyarország szavazott nemmel a jogszabályra. Hazánk mellesleg inspirációként szolgált az Európai Bizottságnak a törvény kidolgozásában. Erről Věra Jourová bizottsági alelnök beszélt, valamint világossá tette, hogy az európai médiaszabadság-törvény azokat fenyegeti, akik az állam hatalma által akarják a médiát maguk alá gyűrni.
Kapcsolódó: Bődületes oltást kaptak Orbánék az EU-tól – ettől a plafonon lesz a miniszterelnök
Mellesleg ez az első uniós jogszabály, amely közös rendelkezéseket tartalmaz többek között a médiaszabadságra és függetlenségre, valamint az állami hirdetések elosztására vonatkozóan. Sőt, mindemellett a médiatulajdonlás átláthatóságára is kitér a dokumentumban a bizottság.
Az Ursula von der Leyennek küldött levél aláírói
- Albanian Media Institute
- ARTICLE 19
- Association of European Journalists (AEJ Belgium)
- Cartoonists Rights
- Center for Independent Journalism (CIJ Hungary)
- Committee to Protect Journalists
- Community Media Forum Europe (CMFE)
- European Broadcasting Union (EBU)
- European Centre for Press and Media Freedom (ECPMF)
- European Federation of Journalists (EFJ)
- Faktograf – The Association for the Informed Public
- Free Press Unlimited (FPU)
- Global Forum for Media Development (GFMD)
- IFEX
- Initiative for Freedom of Expression-Turkey (IFoX)
- International Media Support (IMS)
- International Press Institute (IPI)
- IPS Communication Foundation/bianet
- Lie Detectors
- Media Diversity Institute (MDI)
- OBC Transeuropa (OBCT)
- PEN International
- Platform for Independent Journalism (P24)
- Reporters Without Borders (RSF)
- Society of Journalists (Warsaw)
- South East Europe Media Organisation (SEEMO)