Mi történne, ha nem nyújtanának ilyen „sok segítséget”?

Vitályos Eszter úgy tudja, Orbán Viktor kormánya „sok segítséget nyújt a tanévkezdéshez a családoknak”

„A kormány sok segítséget nyújt a tanévkezdéshez a családoknak, és januártól tovább emelik a pedagógusbéreket”

– jelentette ki a kormányszóvivő a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában.

Hozzátette: hétfőn 1,5 millió gyermek számára kezdődik meg a 2024/2025-ös tanév. Nem tette hozzá, hogy kivétel az Iványi Gábor lelkész intézményeiben tanuló hátrányos helyzetű gyermekek, ugyanis a magyar kormány éppen visszavonta a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) intézményeinek működési engedélyét. Így nekik nem kezdődik meg a tanév „hála” a magyar kormány „segítségének”.

156 gyereket foszt meg az Orbán-kormány a biztonságos pedagógiai környezetétől

156 gyerektől veszik el a biztonságos, szakmailag elismert pedagógiai közeget, a fejlődés, integrálás lehetőségét, és

gyakorlatilag lehetetlenné teszi számukra a tanév elkezdését.

A szülők pedig szabálysértést követnek el, ha nem íratják be őket, de ez ebben a pillanatban megoldhatatlan feladat a számukra – hívta fel a figyelmet közleményében a MET.

Kapcsolódó: Embertelen, amit Iványi Gáborékkal tett a kormány: 156 gyermek jövőjét tették végérvényesen tönkre

Tényleg ingyenesek a tankönyvek?

Vitályos Eszter kifejtette: a szeptemberben esedékes „családtámogatási ellátásokat” – a gyetet, a gyest és a családi pótlékot – már augusztus végén folyósították, ez 1,1 millió családot érint – magyarázta.

„Magyarországon évek óta minden diáknak ingyenesek a tankönyvek, ami 15 milliárd forint terhet vesz le a magyar családok válláról. A Kello Könyvtárellátó NKft. 13 millió tankönyvet szállított ki 4100 iskolába 1,2 millió diáknak”

– mondta, elhallgatva azt az információt, hogy a diákoknak vissza kell majd adniuk a kölcsönbe kapott „ingyenes” tankönyveket (!). Vagyis Vitályos csúsztatott, nincsen szó ingyenes tankönyvekről.

Úgy folytatta: a kormány az önkormányzatokon keresztül „biztosítja” az „ingyenes” vagy a kedvezményes gyermekétkeztetést, amely elsősorban a nagyobb családokban élőknek, a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülőknek, tartósan beteg vagy fogyatékossággal élő gyermeket nevelő családoknak jelent segítséget – állította.

Kapcsolódó: Döntött az Orbán-kormány: Nem jár ápolási díj az értelmi fogyatékos unokaöccsét nevelő nőnek

„Külön a rászoruló családoknak 80 ezer ingyenes tanszercsomagot biztosított a kormány. Továbbá az elmúlt években kiosztottak 500 ezer laptopot az 5. és 12. évfolyamos diákoknak, és 2025 végéig további laptop szállítására lehet számítani”

– mesélte Orbán szóvivője.

Vitályosék megvizsgálták, mennyi „többletjövedelem” maradt a családoknál

Vitályos Eszter szerint a „családbarát adórendszer” – kiderült, hogy ilyen is van – is (!) a családokat segíti szerinte: az elérhető adókedvezmények révén több mint 4500 milliárd forint többletjövedelem maradt a családoknál az elmúlt 12-13 évben – tudatta.

Azt azért érdemes emellé tenni, hogy a világrekorder áfával kamatostul visszaszedi ezt a kormány, azt ráadásul nem csak „családok”, hanem mindenki fizeti.

Kapcsolódó: Varga Mihály pániküzemmódba kapcsolt: Jönnek a súlyos megszorítások?

Megjegyezte,

a határon túl élő magyar családoknak is igyekszik a kormány segítséget nyújtani (!).

A kormányszóvivő szerint szeptember elsejétől a köznevelésben és a szakképzésben tanuló diákoknak az állam ingyenesen biztosítja a B kategóriás közúti járművezetői engedély megszerzéséhez a közlekedési alapismeretek és a gyakorlati vizsga letételéhez szükséges ismeretek elsajátítását. Emellett fenntartják a sikeres nyelvvizsgadíj visszaigénylésének a lehetőségét, amely az elmúlt években több mint 6 milliárd forintot jelentett a magyar családoknak, és több mint 187 ezer fiatal vette igénybe – állította.

A mobiltelefonok iskolai elvételéről szólva elmondta: az „intézkedés” célja, hogy nagyobb figyelem jusson a tanulásra, és a szünetekben a gyerekek ne „kütyüzzenek”, hanem beszélgessenek egymással. Úgy fogalmazott: az ingyenes laptopok kiosztása jelzi, hogy „amennyiben a tanulást segíti a digitális eszköz,

akkor nemcsak lehetőség, hanem kötelezettség is lesz a használata”.

Kapcsolódó: Pereg a számláló: Elsöprő erejű tüntetéshullám kezdődik Pintér Sándorék ellen

Komolytalan ígéretekkel hitegette a tanárokat

Vitályos a szerinte „rendkívül indokolt” pedagógus-béremelésről azt mondta: a kormány fenntartja azt a többlépcsős béremelést, amelyet már az idei évben elkezdett, és amely hatására a tanári átlagbér elérte a 670-680 ezer forintot. Január elsejével a béremelés folytatódik, 21 százalék körüli emelést terveztek be 2025-re, ezzel nagyjából 820 ezer forintra nő a tanári átlagbér. Ha követik ezt az emelést,

2027-re akár az egymillió forintot is meghaladja

– jelentette ki Vitályos Eszter.

Hangoztatta: a kormány „azt vállalta”, hogy a diplomás átlagbérhez igazítja a tanári béreket, „ami azt jelenti, hogy annak minimum 80 százalékán fogja tartani a tanári átlagkeresetet”.

Kitért a sokat vitatott teljesítményértékelési rendszerre is, amelyről azt mondta: volt egy általános cél, hogy aki többet vállal az iskolában, többet is keressen. Véleménye szerint ennek megfelelően alakítják ki a teljesítményértékelés rendszerét.

A pedagógushiánnyal kapcsolatban közölte: azt a Klebelsberg Központ kezeli.

„Nyilván vannak olyan helyek, ahol vannak betöltetlen álláshelyek,

azon vagyunk, hogy ezeket is meg tudjuk oldani, és mindenhol zavartalanul el tudjon indulni a tanév”

– mondta Vitályos Eszter, megjegyezve: szerinte az elmúlt két évben nőtt az érdeklődés a pedagóguspálya iránt, idén a tanárképzés lett a második legnépszerűbb a felsőoktatási intézményekbe jelentkezések alapján. Azt ugyanakkor nem tette hozzá, hogy az egyetem elvégzése után hányan maradnak a pályán.

(MTI korrigálva/Valódi Hírek)